בניית אתרים - מערכת סליקה

ביצענו כבר את בניית האתר, העיצוב מוכן, בניית הקוד נסתיימה, נותרה כעת השאלה הגדולה, כיצד נמכור את המוצרים, ואיך נגבה עליהם כסף.

סביר להניח שאם שאלתם שאלה זו, אתם בעצם מתעניינים במערכת סליקה, זה משום שהאתר מיועד למכירת מוצרים, מספר סוגי אתרים יזדקקו למערכת כזו:

  • אתר מכרזים.
  • אתר מכירות.
  • אתר אשר מתקיים מתרומות (ארגון).
  • אתר אשר מציע שירותי פרימיום (אתרי הורדות, בלוגים).

 

על מנת לתת מענה לצורך זה, ישנם שירותים רבים המציעים שירותי סליקה, החל מסריקת כרטיסי אשראי, ועד לבנק אלקטרוני.
בניית אתרים בעלי מערכת סליקה כלול לרוב בתוספת לא משמעותית מבחינת תקציב, מאחר ואת התקציב אתם כבר תדאגו להעביר לחברות אשר תעבדו מולם בסליקה, באחוזים בעתיד, ולכן ההשקעה היחידה בשלב זה תתבצע מול מתכנת האתר.

אז מהם הדרכים לגביית כסף?

  • ניתן לבקש מהגולש ליצור קשר (בין אם בעמוד צור קשר, או בין אם להתקשר), ובכך נוכל לתת מענה אנושי ללקוח, דבר אשר מעט מסבך את העניינים מאשר קנייה ללא יצירת קשר, ויוצר רושם של אתר אשר אין ביכולתו לגבות כסף בצורה אלקטרונית - אתר לא מקצועי.
  • מערכת סליקה אשר תיקח את פרטי כרטיס האשראי מהגולש בצורה דיסקרטית, בדרכים מגוונות.

 

האופציה הפשוטה

 

על מנת שלא ניאלץ להסתבך יתר על המידה, עם חברות כרטיסי האשראי, ועוד מתווכים אשר ייקחו אחוזים על כל פעולה קטנה שבוצעה, הפתרון הקל ביותר הינו מעין "בנק אלקטרוני".

אתרים אשר מציעים שירות כזה הינם PAYPAL, MONEYBOOKERS, שאר האתרים אינם מפורסמים ולכן עדיף שלא להתעסק איתם, מאחר ולא לכולם יהיה חשבון בהם.

 

פייפאל

פייפאל, חברה בת של התאגיד EBAY, הינו שירות עולמי אשר אתרים רבים משתמשים בו על מנת לנהל מסחר אלקטרוני, פייפאל הינו אתר מאובטח מכל ההיבטים, הבעיה היא בשער ההמרה הנמוך ביחס לשקל, ובאחוזים הגבוהים אותם הם גובים מכל ביצוע פעולה בחשבון, מלבד זה, פייפאל בהחלט אופציה שכדאי לשקול כאשר מנהלים מסחר אלקטרוני, אם בבלעדיות, או אם בנוסף לאופציה אחרת לגביית תשלום.

 

מוניברוקר

אולי השירות הפחות פופולארי מבין השניים, אך מאפשר גביית תשלום בדומה לפייפאל, לא רבים משתמשים בו, אך תוספת נחמדה במידה ויש לקוחות שמשתמשים בשירות זה.

 

חצי לי, חצי לך - גבייה סלולארית

 

גבייה סלולארית היא אולי האופציה הכי פחות מועדפת, האחוזים אשר הם דורשים, הם אסטרונומיים, וכמעט ולא משאירים מקום לרווח כלשהו, גבייה סלולארית לרוב תתקיים באתרי הורדות, אתרים אשר ניתן לשדרג את המשתמש לפרימיום, וארגונים אשר יבקשו תרומה.

 

איך זה עובד

יש שתי דרכים, הראשונה, נבקש מהגולש לשלוח SMS למספר כלשהו, כשנציין מה עלות שליחת ה SMS (יש גם אופציית בחירה), הסכום יועבר מהחברה הסלולארית אל גובה הכספים הסלולארי, והוא ידאג להעביר לכם את שאר התשלום לאחר לקיחת עמלה.

דרך שנייה, תהיה על ידי התקשרות למספר כלשהו, ולאחר מספר צעדים, חשבון הטלפון יחוייב בסכום אשר צויין מראש.

 

האופציה הבטוחה ביותר - סליקה בכרטיס אשראי

 

האופציה אולי הקלה ביותר לאחר הקמתה, הינה סליקה באמצעות כרטיס אשראי, אמנם זה דורש מספר צעדים לפני שנתחיל:

  • עלינו לבדוק שחברת האחסון אכן מאפשרת גלישה דרך מנגנון גלישה מאובטח (SSL).
  • יצירת תעודת SSL, וקידוד האתר לעבודה מול טכנולוגיה זו.

 

לאחר שווידאנו שיש באחזקתנו את פריטים אלו, ניצור קשר עם חברה אשר תיתן לנו תמיכה במתן התקשרות עם כל, או לפחות רוב חברות כרטיסי האשראי בארץ, בצורה זו נוכל לעבוד מול חברה אחת, ולא מול 8, ונידרש להוכיח כי האתר מאובטח, וכי אנו מספקים את המוצר אשר אנו מוכרים.
על מתכנת האתר להיות בעל ניסיון בעבודה מסוג זה, שהרי הוא יתכנת את כמות התשלום עבור כל מוצר, על מנת שלא נחייב במעט או בהרבה מדי כסף בטעות.